Gry i zabawy dla dzieci w domu! Poznaj nasze propozycje!

person Posted By: Weronika Mileszczyk list In: Porady On: comment Comment: 0

Jesienno-zimowa aura, brak śniegu, a do tego obostrzenia pandemiczne - to wszystko nie sprzyja zabawom maluchów na świeżym powietrzu. Na szczęście mamy mnóstwo pomysłów na odegnanie nudy! Domowe gry i zabawy dla dzieci! Przygotuj się na solidną dawkę propozycji!

Zabawy w domu nie muszą być nudne!

Szukasz pomysłów na zabawy dla dzieci? Jesienne i zimowe wieczory bywają bardzo długie i często nudne! Nawet dla nas bywa to uporczywy czas, a co dopiero dla naszych pociech. Na ten czas przyda Ci się mnóstwo pomysłów na spędzanie czasu z dzieckiem. Jak często słyszysz “maaaamo, nudzi mi się”? Czasami bywa tak, że brakuje pomysłów i zastanawiasz się w co można się bawić w domu. W takich momencie wyciągnij asa z rękawa i zaproponuj dziecku coś nowego i niebanalnego, aby je zainteresować na dłużej niż kilka minut! Poznaj proste gry i zabawy dla dziecka, które z powodzeniem wypełnia mu czas wolny w domowym zaciszu!

Każdy rodzic zna wiele zabaw domowych, bo przecież sam bawił się w młodości! Większość z tych zabaw dla dzieci jest ponadczasowych, jednak gdy przychodzi chwila nudy, to w głowie mamy zupełną pustkę i nie możemy sobie nic przypomnieć, albo nasze dziecko nie ma ochoty na proponowane zabawy. Warto zapisać sobie najciekawsze propozycje na kartce i wracać do nich w momencie braku weny. Poniżej przedstawiamy mnóstwo ciekawych, kreatywnych, rozwojowych gier i zabaw dla dzieci podczas pobytu w domu!

Ponadczasowe gry i zabawy dla dzieci w domu

Są takie zabawy, które nie mogą się przedawnić! Są z nami od pokoleń i na pewno zostaną jeszcze na długo. Które zabawy z dzieciństwa Ty pamiętasz? Pokaż je swoim dzieciom, a na pewno będą zachwycone!

Baza
Największy klasyk! Chyba każdy z nas budował kiedyś bazę. W wolny wieczór zbudujcie ją z materiałów które macie w domu! Użyjcie krzeseł, poduszek, koców i kołder! Wszystkie chwyty dozwolone. Ogranicza was wyłącznie wyobraźnia!

Ciepło-zimno
Kolejna zabawa znana każdemu! Można bawić się bardzo długi czas i nie nudzi się szybko! Możecie chować przedmioty, które szukający będzie mógł zachować dla siebie, lub używać dowolnych, najlepiej małych elementów i na koniec zliczyć, komu udało się znaleźć więcej! Jeśli chcesz mieć chwile dla siebie, za każdym razem bądź osobą chowającą i pozwól dziecku się wykazać!

Puzzle
Długie, zimowe wieczory są idealnym czasem na puzzle! W zależności od wieku dziecka, dobierz taką ilość i wielkość elementów, aby nie były za trudne, a jednocześnie stanowiły wyzwanie! Na szczęście producenci podpowiadają nam, oznaczając opakowania rekomendowanym wiekiem.

Gry planszowe
Chcąc spędzić czas całą rodziną wybierzcie ciekawą planszówkę i do dzieła! Są i takie, w które można grać godzinami. Uwaga – to może być uzależniające!

Wieża z klocków
Również zabawa znana wszystkich, która prawdopodobnie nie wymaga wyjaśnienia! Możecie zrobić zawody, kto zbuduje wyższa wieżę. Rywalizacja zawsze motywuje do działania!

Zabawy bez rekwizytów

Do niektórych zabaw nie potrzebujesz zupełnie nic, poza własna osoba i zaanagażowaniem! Gry i zabawy bez żadnych rekwizytów zmuszają dziecko do kreatywności i rozwiną wyobraźnię!

Słowo na ostatnią literę
Ciekawa gra słowna, która może trwać w nieskończoność! Osoba rozpoczynająca wypowiada dowolne słowo, a kolejna musi wymyślić słowo na ostatnią literę słowa wypowiedzianego poprzednio i tak w kółko! Oczywiście słowa nie mogą się powtarzać. Na początku jest łatwo, jednak później trzeba się chwilę zastanowić.

Wylosuj zadanie
Zróbcie wspólnie listę rzeczy do zrobienia, np. udawanie pingwina lub trafienie skarpetkami do kosza na pranie z odległości, a później wykonujcie je na zmianę po wylosowaniu. Już przy samym wymyślaniu zadań może być dużo zabawy i pozwolisz wykazać się kreatywnością dziecku!

Kółko i krzyżyk
Każdy zna tą grę! Potrzebujecie tylko kartki i dwóch długopisów. Świetnie, jeśli macie tablicę i kredę – możecie ja wykorzystać do zabawy! Aby wygrać, trzeba trochę ruszyć głową i być skupionym!

Kalambury
Niezwykle prosta i bardzo wciągająca gra w zgadywanie! Możecie przed zabawą ustalić kategorię (na przykład zwierzęta) żeby nieco było prościej. Co najważniejsze, nie potrzeba żadnych rekwizytów, wystarczy głowa pełna pomysłów i chęci do zabawy!

Poznaj zabawy i ćwiczenia na integrację sensoryczną Twojego dziecka!

Zabawy sensoryczne jedzeniem

Wspólnie zróbcie z jedzenia coś fajnego! Daj dziecku czerpać radość z przygotowywania jedzenia, jak i jego spożywania. Niech twoje dziecko widzi, jak wygląda cały proces od początku i w nim uczestniczy. Niektóre gry być może otworzą je na nowe smaki!

Wspólne gotowanie
Masz trochę więcej wolnego czasu? To doskonała zabawa, której efektem może być rodzinny obiad! Zorganizuj dziecku warsztaty kulinarne, zróbcie sobie papierowe czapki kucharza i do roboty! Zróbcie wspólnie makaron, którego wykonanie jest banalne proste. Wystarczy wymieszać ze sobą mąkę, jajka, sól i odrobinę oliwy! Wspólne gotowanie daje dużo radości!

Zgadnij co to!
Apropo jedzenia… “Zgadnij co to” to ciekawa zabawa zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci! Przygotujcie różne warzywa pokrojone w niewielka kostę i z zasłoniętymi oczami próbujcie i zgadujcie po smaku i teksturze! Dla zaawansowanych istnieje trudniejsza wersja tej zabawy – rozpoznanie, co to za warzywo po samym smaku. Możecie też wybrać inne jedzenie, ale to dobry moment na przekonanie dziecka do zjedzenia warzyw pełnych witamin!

Zabawy ruchowe

Zabawy ruchowe, czyli ulubione zabawy naszych pociech. I dobrze! Ten rodzaj zabawy pozwala wzmocnić sprawność fizyczną. Poniżej znajdziesz propozycje zabaw ruchowych w domu!

Domowe kręgle
Do zabawy będziecie potrzebowali kilku butelek wody, piłkę i trochę wolnego miejsca. Ustalcie gdzie będzie wasz tor, ustawcie butelki i gotowe! Bawcie się! Aby była nutka rywalizacji możecie liczyć punkty.

Domowe zawody Hula-Hop
Zostając przy rywalizacji - zorganizujcie zawody, komu dłużej uda się kręcic hula hop na biodrach!

Odbijanie balonu
Komu dłużej uda się odbijać balonem? Albo kto odbije więcej razy! Zróbcie to jednocześnie, lub zaraz po sobie używając stopera, jak na prawdziwych zawodach. Uwaga na przedmioty dookoła - pomimo tego, że balon jest lekki i wolny, to lepiej zabrać z okolicy cenne przedmioty.

Tor przeszkód
Zróbcie z jednego pomieszczenia domowy tor przeszkód! Możecie wykorzystać niemal wszystko, co macie. Zasady są proste. Kto pierwszy przejdzie cały tor bez strącenia np. butelki idąc slalomem – wygrywa!

Zajączek na ścianie
Kojarzysz tą zabawę z dzieciństwa? Łapanie światełka puszczanego za pomocą lusterka na ścianę. Jeśli macie w domu kota uważajcie – one uwielbiają tą zabawę!

Poznaj najlepsze ćwiczenia na koordynację wzrokowo ruchową!

Zabawy wymagające skupienia

Dzieci zawsze mają nieskończona ilość energii i mogłyby biegać i bawić się całymi dniami! Dobrze jest wyrównać jego emocje, wprowadzając też zabawy wymagające skupienia. Poniżej nieoczywista lista takich zabaw.

Odrysowywanie cieni
Ustaw dowolne przedmioty - najlepiej z dużą liczbą szczegółów, w taki sposób, aby padające na nie słońce powodowało cień. Następnie podłóż kartę papieru i daj dziecku odrysowywać cień danego przedmiotu. W ten sposób dziecko ćwiczy motorykę i jednocześnie ma ciekawe zajęcie na trochę czasu, podczas gdy rodzic może zająć się sobą!

Symetryczne układanie przedmiotów
Wszystkich przedmiotów, które chcesz wykorzystać do zabawy musisz mieć podwójnie. Następnie na środku stołu połóż sznurek, lub coś, co podzielić go na pół i układajcie przedmioty symetrycznie do siebie!

Zabawy plastyczne

Takie zabawy powinny być częścią życia każdego dziecka. Skutecznie skupiają uwagę, rozwijają zdolności psychomotoryczne dziecka i wyobraźnię. Pokaż dziecku taką formę spędzania czasu!

Malowanie farbami liści
Gdy jesień za oknem, dni są coraz krótsze, a wieczory coraz dłuższe wykorzystajcie to, co daje natura! Na spacerze zbierzcie najładniejsze liście, a później pomalujcie je farbami i odbijajcie na kartkach! Mogą wyjść z tego prawdziwe arcydzieła!

Malowanie na soli
Twórcza zabawa dla dzieci w domu. Wystarczą kolorowa woda, barwniki, pipety i sól! Tyle wystarczy, żeby dziecko mogło eksperymentować i obserwować w jaki sposób łączą się kolory. Wszystko w warunkach domowych!

Labirynt DIY z plasteliny
Aby przejść do zabawy, najpierw trzeba stworzyć labirynt! I to chyba najciekawsza część tej gry! Na kartce lub na stole układamy paseczki z plasteliny, które mają tworzyć labirynt. Do gotowego labiryntu wrzucamy malutką kuleczkę, która za pomocą dmuchania przez rurkę próbujemy doprowadzić do mety. Można uzyć gotowych słomek, lub zwinąć rurkę z papieru.

Podsumowanie

Z pewnością znajdziesz gry i zabawy, które będą strzałem w 10% dla Twojego dziecka i urozmaicą wam wolne chwile. Testuj wszystkie zabawy, modyfikuj pod wasze potrzeby i wracaj do tych najfajniejszych! Niektóre z tych zabaw nie wymagają żadnych rekwizytów, a do innych potrzebujesz nieco więcej czasu. Lista jest na tyle różnorodna, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz konto?
Log in instead lub Reset hasła