Jak wybrać najlepszy prezent dla 3 latka?

person Posted By: Weronika Mileszczyk list In: Porady On: comment Comment: 0

Zabawa dzieci w wieku 3 lat wygląda zupełnie raczej niż we wczesnych latach niemowlęcych. Dzięki całej dotychczasowej nauce i rozwoju dzieciaki naturalnie mają teraz większe umiejętności fizyczne, poznawcze, społeczne i językowe, które pozwalają na ciekawą zabawę! Kupowanie prezentów dla 3 latków wydaje się łatwiejsze, bo dziecko samo może podpowiedzieć, co chciałoby dostać. Mimo tego nadal będziesz musiał samodzielnie wymyślić mnóstwo pomysłów. Przychodzimy z pomocą! Oto jak ogólnie wygląda postęp rozwojowy dzieci w tym wieku i jakie zabawki i inne gadżety są najlepszym prezentem dla 3-latków.

Jak pomóc trzyletniemu dziecku w rozwoju?

Kluczem do wyboru najlepszych prezentów dla 3-latków jest skupienie się na tym, co robią teraz rozwojowo. Nuda nie jest przyjacielem w tym wieku. Na tym etapie maluchy odkrywają siebie. 3-latek lubi popisywać się swoim szybkim rozwojem poznawczym. Jest bardzo dumny ze swojej umiejętności układania prostych puzzli, przewracania stron książki, rozumienia bardziej skomplikowanych zabawek dostosowanych do wieku i rysowania rozpoznawalnych kształtów lub ludzi.

Jedna zabawka to zdecydowanie za mało! Pomimo że koncentracja jest na wyższym poziomie i dziecko dłużej bawi się jedną zabawką, to odkrywanie świata poprzez zabawę jest jego całym życiem. Potrzebuje wielu zróżnicowanych gadżetów, aby wskakiwać na wyższy poziom w rozwoju poznawczym, społecznym i fizycznym.

Trzydzieści sześć miesięcy to nieoficjalna granica między maluchem a przedszkolakiem. Dziecko używa już języka, aby lepiej zrozumieć otoczenie. Coraz lepiej rozumie dwu- lub trzystopniowe wskazówki, nazywa przedmioty i prowadzi krótkie konwersacje, które prawdopodobnie są już zrozumiałe dla osób z zewnątrz.

Baw się z dzieckiem!

Rodzic powinien pomyśleć o zabawkach, w których możliwa będzie interakcja między nim a dzieckiem, aby mogło ono ćwiczyć i szlifować swój język. Trzylatek jest już gotowy do odkrywania wszystkimi zmysłami. To wiek, w którym dziecko dalej uczy się swojego ciała i próbuje je kontrolować. Dlatego idealne na ten czas są zabawki angażujące do ruchu. Maluch może wtedy ćwiczyć swoją równowagę i koordynację, a wraz z praktyką będzie mógł robić rzeczy, których nie był w stanie zrobić wcześniej. Interakcja z rówieśnikami również jest pożądana i wchodzi na wyższy poziom.

Maluchy łatwiej nawiązują relacje i chętniej komunikują się z innymi dziećmi. Warto dlatego pomyśleć o zabawkach, które będą odpowiednie dla co najmniej dwóch osób. Jeśli nawet w otoczeniu nie ma jego rówieśników, mogą się z nim bawić rodzice! To pomoże też rodzicom zbliżyć się do dziecka, wejść w jego świat i zrozumieć jego myślenie.

Jak wybrać prezent dla 3 latka?

Jaki prezent wybrać dla 3-letniego dziecka? Najlepiej jak będą to zabawki, które rozwiną jego umiejętności i jednocześnie sprawią dużo radości! Zwróć uwagę, żeby zabawka angażowała do ruchu i umożliwiała interakcję z innymi ludźmi. Dzieci w tym wieku tego potrzebują! To jest najlepszy czas na szlifowanie koordynacji i nawiązywanie pierwszych relacji. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje, na najciekawsze pomysły na prezent dla 3 latka.

1. Zabawki angażujące do ruchu

3-letnie dziecko poznaje swoje możliwości ruchowe i sprawnie je rozwija. Zabawka, która angażuje całe ciało i umożliwi ćwiczenie jego koordynacji, będzie doskonała dla malucha w tym wieku. Na te wszystkie potrzeby odpowiada suchy basen z kulkami! Taki prezent będzie miał wiele korzyści dla dziecka. Od rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej po czystą zabawę i radość.

Maluch bawiący się w suchym basenie między kuleczkami ćwiczy również równowagę w niecodziennych warunkach i aktywuje mięśnie głębokie, które nie pracują przy wszystkich ruchach. Dodatkowo kolorowe kuleczki mogą przyczynić się do nauki kolorów i ćwiczenia chwytu. Większy rozmiar basenu pozwoli na zabawę dwóch dzieci jednocześnie, co może pomóc przy nawiązywaniu pierwszych relacji z rówieśnikami.

Przeczytaj dlaczego rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej jest ważny!

2. Zabawki rozwijające zdolności manualne

Rozwój zdolności manualnych jest istotny nie tylko dla przyszłych malarzy. Jest niezwykle ważny dla każdego dziecka. Najpierw umożliwia on trzymanie łyżki podczas pierwszych posiłków, a później przekłada się na przyszłe wyniki w nauce. Zabawki kreatywne dają doskonałą okazję do ćwiczeń manualnych. Pomysłem na taką zabawkę może być ciastolina.

Prosta zabawka, a jak różnorodne może być jej wykorzystanie. Wszystko zależy od wyobraźni. Dziecko bawiące się ciastoliną czerpie z tego wiele radości, nieświadomie pobudza swoją kreatywność i rozwija zdolności manualne. Drugą zabawą wspomagająca zdolności manualne jest rysowanie. Klasyczne rysowanie zmusza malucha do prawidłowego trzymania kredki. Doskonałym prezentem, który może urozmaicić tą aktywność, są różnego rodzaju stemple pozwalające na ćwiczenie chwytu i precyzji dłoni. Bardziej skomplikowaną zabawę zapewniają zestawy kreatywne, zawierające duże ilości koralików, sznurków i innych elementów pobudzających kreatywność i jednocześnie wspomagających rozwój manualny u dziecka.

3. Zabawki uczące logicznego myślenia

Nie trzeba tłumaczyć, jak ważne jest wspomaganie logicznego myślenia u dziecka w tym wieku. Dlatego chcąc dać maluchowi możliwość rozwoju myślenia logicznego, można pomyśleć o zakupie zabawki takiej jak puzzle, klocki czy proste układanki. Tego rodzaju aktywności wspomagają przyswajanie wiedzy, a także uczą koncentracji. Wymagają od dziecka kreatywności i skupienia. Najlepiej już od najmłodszych lat zachęcać dziecko do myślenia w nieszablonowy sposób, aby wyrobiło sobie pewien schemat myślowy, który może okazać się przydatny w późniejszych latach życia. Klocki pozwalają dziecku poznawać świat we własnym tempie, nie narzucając mu żadnych gotowych rozwiązań. Dodatkowo dziecko może dzielić się takimi zabawkami z rówieśnikami, ucząc się współpracy i realizacji wspólnych pomysłów.

Podsumowanie

Wybierając zabawkę dla 3 letniego dziecka, warto wziąć pod uwagę jego obecny moment rozwoju i dopasować prezent tak, aby maluch czerpał z niego jak najwięcej korzyści. Gdy zabawka będzie przeznaczona dla młodszych dzieci, istnieje możliwość, że szybko się znudzi i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Na tym etapie dzieci chętnie robią nowe, nieznane rzeczy, bo chcą jak najlepiej poznać otaczających ich świat. Dajmy im możliwość nauki przez zabawę. To będzie najskuteczniejszy sposób na rozwój, ponieważ dziecko chętnie będzie sięgało po ciekawe zabawki.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz konto?
Log in instead lub Reset hasła