Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka? Kolorystyka dla chłopca i dziewczynki!

person Posted By: Weronika Mileszczyk list In: Porady On: comment Comment: 0

Kolorystyka pokoju dziecięcego ma bardzo duże znaczenie dla jego rozwoju. Dlaczego? Jak wybrać kolory do pokoju chłopca, a na jaką kolorystykę postawić w pokoju dziewczynki? W jaki sposób urządzić wspólny pokój rodzeństwa? Przeczytaj mój poradnik!

Dlaczego odpowiednia kolorystyka pokoju dziecięcego jest ważna?

Pokój dziecięcy to niezwykle ważne miejsce, gdzie maluszek zasypia, budzi się, bawi, uczy i spędza mnóstwo swojego czasu. Bardzo istotnym elementem, mającym wpływ na ogólne samopoczucie dziecka, poczucie bezpieczeństwa i oczywiście wygląd wnętrza mają dobrane kolory. Właśnie! Jakie kolory dla dzieci wybrać, aby stworzyć dobre miejsce do rozwoju i jednocześnie, aby było piękne i pozytywnie wpływało na samopoczucie? To pytanie zadaje sobie każdy rodzic. W artykule znajdziesz ciekawe wskazówki i porady, które możesz wykorzystać przy aranżowaniu pokoju dziecięcego.

Kolor do pokoju dziecka pełni bardzo ważną rolę, nie tylko ze względu na rozwój maluszka, ale również na estetykę. Odpowiednie dobranie kolorów to klucz do sukcesu. Prawidłowo dopasowane kolory w pokoju dziecka mogą zminimalizować negatywne emocje i zachowania, a spotęgować pozytywne cechy i odczucia. Decydując się na kolorystykę w pokoju dziecięcym należy pamiętać, że to miejsce pełni dwie funkcje, a mianowicie - w ciągu dnia jest miejscem, gdzie maluszek rozwija swoją kreatywność podczas przeróżnych zabaw, a w ciągu nocy miejscem wypoczynku i wyciszenia. Pod tym kątem najbardziej polecanymi kolorami są odcienie zieleni, żółci, błękitu i różu. Spójrzmy jednak trochę głębiej, ponieważ inne kolory będą dobre dla niemowląt, inne dla chłopca czy dziewczynki, a jeszcze inne dla nastolatka.

Jakie kolory wybrać do pokoju niemowlaka?

Przygotowując pokój dla niemowlaka lepiej zrezygnować z intensywnych kolorów. Choć w pierwszych miesiącach życia maluszek jeszcze dobrze nie widzi, to rażące barwy mogą go zbyt mocno pobudzać i utrudniać odprężenie i odpoczynek. Lepiej celuj w pastelowe, mniej krzykliwe kolory, które będą łagodne dla oka. Jako idealne kolory do pokoju niemowlaka uważa się delikatny błękit, jasny żółty jak i odcienie szarości i beżu. W stonowanych kolorystycznie wnętrzach maluszek będzie czuł się bezpiecznie. Dotyczy to niemal wszystkich dodatków. Dodatkowo pastelowe odcienie na ścianach optycznie powiększają niewielkie pomieszczenia, dzięki czemu pokój będzie wydawał się na nieco większy! Popularne są też pokoje dziecięce zaaranżowane w dwóch kolorach. Połączenie błękitu z szarością lub żółci z bielą pozwoli stworzyć śliczny i modny pokój niemowlaka.

Na jakie kolory postawić w pokoju dla chłopca?

jakie kolory wybrać do pokoju chłopca

Wariacje na temat niebieskiego to najpopularniejsza kolorystyka do pokoju chłopca

Niebieski uznaje się za najbardziej popularny kolor do pokoju dziecka – w szczególności chłopca. Nie bez przyczyny odcienie niebieskiego dominują w tegorocznych trendach. Ten kolor sprzyja relaksowi i regeneracji. Często stosowany w pokojach chłopięcych jest również kolor zielony. Od zawsze uznawany za kolor spokoju i nadziei. Z pewnością taka aranżacja ułatwia skupienie i sprzyja kreatywności! Warto mieszać różne kolory w pokoju dziecięcym, aby stymulować maluszka. Popularny duet kolorystyczny to delikatne odcienie szarości i błękit. To kolory odpowiednie dla chłopca niemal w każdym wieku. Warto pamiętać, że czym jaśniejszy odcień, tym przestronniejsza będzie wydawała się przestrzeń.

Jaka powinna być kolorystyka pokoju dziewczynki?

kolory do pokoju dziewczynki

Najpopularniejsze kolory do pokoju dziewczynki to róż, biel i mieszanki tych barw

Najczęściej w pokojach dziewczynek dominuje róż. Zarówno ściany, jak i dodatki rodzice dobierają w kolorze różowym. Najczęściej dodając biel lub odcienie szarości, które razem tworzą doskonałą całość. Kolor różowy wprowadzi do wnętrza dużo pozytywnej energii i optymizmu. Chłodny róż w duecie z mięta lub bielą tworzą lekką ale pobudzającą kreatywność kompozycję. Również popularnymi kolorami dla dziewczynki są turkus i przeróżne odcienie fioletu, który z kolei doskonale pasuje do drewnianych dodatków. Jako dodatkowy kolor, śmiało można używać jasnych odcieni szarości, które doskonale pasują do każdego wnętrza.

Wspólny pokój rodzeństwa - jaki kolor wybrać?

O ile z łatwością dobierzesz pokój do pokoju chłopca i dziewczynki, to nie tak łatwo będzie w przypadku wspólnego pokoju rodzeństwa - chłopca i dziewczynki. Najlepiej w tym przypadku nie wybierać koloru różowego, czy niebieskiego, które są uznawane za kolory dziewczęce/chłopięce, a postawić na naturalne barwy. Doskonałym rozwiązaniem dla rodzeństwa będzie pokój w kolorach szarości czy nawet kontrastowe zestawienie barwy białej z czarną. W przypadku tak neutralnych wyborów warto postawić na kolorowe dodatki, które ożywią całą aranżację. Taki efekt z pewnością spodoba się Tobie, ale również małym lokatorom. Neutralne barwy w odcieniach beżu, do tego białe dodatki i meble sprawią, że pokój rodzeństwa nabierze stylu boho! Jeśli jednak wolisz kolorowe wnętrza postaw na pastele! Ich zaletą jest to, że pasują niemal do wszystkiego. Pastelowe, kolorowe ściany w pokoju dziecięcym wciąż nie wprowadzają chaosu do pomieszczenia, a wielokolorowość ożywi przestrzeń. Niektórzy rodzice mieszają nawet niebieski z różem, ponieważ w pastelowym wydaniu absolutnie nie będą się gryzły, a dopełniały.

Jak wybrać kolory do pokoju nastolatka?

Nastolatek ma już swój gust i często samodzielnie chce podejmować decyzje. I bardzo dobrze! Decyzje o wyborze ścian w pokoju lub dodatków z pewnością możemy zostawić po stronie dziecka. Jednak warto wiedzieć, jakie są trendy i które kolory najczęściej się sprawdzają u dzieci w tym wieku. W ten sposób możemy doradzić, zasugerować lub pomóc w wyborze. A więc jaki jaki kolor do pokoju dziecięcego sprawdzi się u nastolatka? W aranżacjach pokojów nastolatków często dominują duety. Połączenie dwóch kolorów ożywia pokój i sprawia, że wnętrze nie jest nudne i przytłaczające. Nastolatkowie najczęściej stawiają na klasyczną biel i jasne odcienie beżu lub szarości. Aby dodać energii, można postawić na kolorowe dodatki lub drewniane meble.

Czy kolory mają wpływ na rozwój dziecka?

Kolor niebieski - sprzyja koncentracji. Niebieski kolor dziecka wprowadza spokojną atmosferę i idealna warunki do skupienia. Ten kolor działa na dziecko relaksująco i uspokajająco oraz wprowadza radosny nastrój. Mówi się, że odcienie niebieskiego pomagają w ukojeniu nerwów i niwelują negatywne emocje. Gdy maluch jest spokojny, nie jest rozdrażniony, zdecydowanie łatwiej przychodzą mu do głowy kreatywne pomysły! Barwa ta pomaga także w skutecznej komunikacji, a poza tym rozwija dziecięcą ciekawość. Na ogół kojarzy się z wolnością beztroskimi chwilami. Nie powinno więc nikogo dziwić, że tak często niebieski jest wybierany jako główny kolor w pokoju dziecięcym! Jednak co za dużo to niezdrowo - niebieski w nadmiarze może rozleniwiać i wprowadzać w stan znudzenia.

Kolor zielony - uspokaja i wprowadza w radosny nastrój. Jasna zieleń zapewnia poczucie bezpieczeństwa, co jest niemal niezbędne w młodym wieku. Ten kolor dodatkowo poprawia nastrój i uspokaja. Uważa się go za kolor życia. Kojarzy sie z pewnością z natura, lasem i dbrymi chwilami. Jednak, jak w przypadku innych uspokajających kolorów, należy z nią uważać, aby nie przesadzić. W nadmiarze może wzmagać zmęczenie i senność. Dlatego wybierając zielone dodatki, nie wprowadzaj zielonych ścian, lub odwrotnie. Zielony w kontrolowanych ilościach skutecznie poprawia nastrój dziecku.

Kolor żółty - pobudza kreatywności i napędza do działania. Kolor żółty kojarzy się z dobrą energią. I słusznie! Użycie go w pokoju dziecka może wpływać na jego pozytywny nastrój i wspomagać utrzymanie koncentracji. Jasna, przygaszona żółć daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Ten kolor kojarzy się ze słońcem, latem i ciepłymi i długimi dniami.  Być może dlatego daje radość i optymizm.  Żółty wzmacnia też układ nerwowy. Jak każdy kolor, w nadmiarze może mieć negatywne skutki. Szczególnie agresywny, rażący żółty, może męczyć i niepokoić. Ten kolor śmiało można mieszać z odcieniami szarości czy bielą. Tak stonowana aranżacja na pewno pozwoli dziecku się rozwijać!

Różowy - pobudza aktywność, zachęca do zabawy. Różowy to bardzo często wybierany kolor do pokoju dziewczynki. Najczęściej w wydaniu pastelowym i w połączeniu z bielą. Sam różowy dostarcza dużo pozytywnej energii i zachęca do zabawy! Odcienie różu kojarzone są najczęściej z miłością i ciepłem. Stawianie na pastelowe wydanie tego koloru to bardzo dobry wybór! Zbyt mocne nasycenie koloru i jego duża ilość mogłyby sprawić, że pokój stałby się mdły i przesadnie cukierkowy. Dobrze jest dawkować szczęście i tak samo jest w przypadku różowego!

Podsumowanie

Jak już wszyscy wiemy, kolory mają ogromny wpływ na samopoczucie młodego człowieka. Mogą tez wpływać na jego rozwój, pobudzać kreatywne myślenie,ale również mogą nudzić lub sprawiać, że dziecko będzie częściej senne. Sekret tkwi w szczegółach! Odpowiednie ilości i dobrze dobrane odcienie poszczególnych kolorów to sposób na sukces! Nie zapominaj, że można mieszać ze sobą różne kolory, a zestawienie ich z bielą, szarością czy beżem pozwala stonować całą aranżację. Przede wszystkim zadbaj o to, aby Twoje dziecko czuło się we własnym pokoju bezpiecznie.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz konto?
Log in instead lub Reset hasła