10 ćwiczeń wspomagających rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej dziecka

person Posted By: Weronika Mileszczyk list In: Porady On: comment Comment: 0

Umiejętności wymagające współpracy oczu, rąk i nóg to właśnie koordynacja wzrokowo-ruchowa. Odpowiada za prawidłowe wykonywanie zwykłych, codziennych czynności. Warto wiedzieć, że rozwija się ona u dziecka już w pierwszym roku życia. Dlaczego jest taka ważna i jak wpłynąć na jej prawidłowy rozwój? Poznaj 10 ćwiczeń wspomagających koordynację wzrokowo-ruchową Twojej pociechy!

Co to jest koordynacja wzrokowo-ruchowa i dlaczego jest ważna?

Już na wczesnym etapie życia, dziecko zaczyna rozwijać swoją koordynację wzrokowo-ruchową, obserwując poruszające się osoby i przedmioty z otoczenia, a nawet zabawki. Ten okres można traktować, jako przygotowanie do nabywania wielu podstawowych umiejętności, niezbędnych w przyszłych latach życia. Sprawność ruchowa i percepcja wzrokowa są ze sobą ściśle powiązane i wpływają na siebie nawzajem, dlatego ważne, aby pracować nad ich integracją. Ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej jest niezbędne dla dziecka w pierwszych latach życia, ponieważ stanowi pewien fundament dla późniejszych umiejętności — pisania, rysowania, manipulowania, wycinania, ćwiczeń gimnastycznych, zabaw i gier zespołowych oraz samoobsługi.

Jak rozpoznać problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową u dziecka?

Zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej można dostrzec już u kilkumiesięcznych dzieci. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio je stymulować i stale obserwować. Niemowlęta z tymi zaburzeniami nie raczkują, nie potrafią utrzymać równowagi w pozycji stojącej i siedzącej. Mają trudności podczas wykonywania czynności ruchowych pod kontrolą wzroku oraz z ich precyzją. Dzieci powyżej pierwszego roku mogą nie wykazywać zainteresowania rysowaniem, a nawet może stanowić dla nich problem narysowanie koła.

W późniejszym czasie mają trudności z posługiwaniem się przedmiotami codziennego użytku, samodzielnym jedzeniem, czy ubieraniem się. Starsze dzieci mają również problem z nabywaniem umiejętności szkolnych. Właśnie w tym wieku wszelkie obawy nasilają się i mogą towarzyszyć im zaburzenia emocjonalne, wynikające ze złych kontaktów z rówieśnikami. W przypadku wykrycia zaburzeń koordynacji wzrokowo-ruchowej zaleca się terapię integracji sensorycznej.

10 ćwiczeń wspomagających rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej

Już od urodzenia powinno się pracować nad koordynacją wzrokowo-ruchową malucha. Warunkuje to działanie całego organizmu. Taką pracą może być nawet codzienna zabawa, która sprawi wiele radości dziecku i przyniesie same korzyści! Wiele rodziców dobiera formy spędzania czasu intuicyjnie, jednak warto wiedzieć, jaki wpływ mają poszczególne działania na rozwój dziecka. Takie zabawy powinny angażować wzrok, ręce i nogi dziecka. Zaleca się stopniowe wprowadzanie czynności, zaczynając od tych najprostszych, aby dziecko z biegiem czasu osiągało kolejne umiejętności. Poznaj 10 ćwiczeń i zabaw pozytywnie wpływających na koordynację wzrokowo-ruchową dziecka:

1. Zabawa w suchym basenie z piłeczkami


Suchy basen wypełniony kolorowymi piłeczkami jest przykładem połączenia zalet rehabilitacji, pobudzenia ciekawości, przyjemnej zabawy i uczenia świadomości własnego ciała. Zabawa w suchym basenie poprawia umiejętność oceny odległości, zwiększa zręczność, rozwija umiejętności manualne oraz wspomaga naukę kolorów. Poza tym suchy basen jest wykorzystywany podczas terapii integracji sensorycznej.

Suche baseny z piłeczkami znajdziesz w naszym sklepie!

2. Dopasowywanie elementów do otworów

To świetne ćwiczenie rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową. Wspomaga również sprawność manualną i percepcję wzrokową. Można samemu stworzyć taką zabawkę z posiadanych w domu materiałów. Butelka lub słoik w różnych wielkościach sprawdzą się doskonale! Dziecko może wrzucać do środka np. groch lub ziarnka kawy, ćwicząc jednocześnie chwyt pęsetowy.

3. Budowanie konstrukcji z klocków

Dzieci to uwielbiają! Chętnie same sięgają po klocki, jeśli znajdują się w ich zasięgu. Nieświadomie ćwiczą koordynację ręką-oko oraz wyobraźnię przestrzenną. Chcąc urozmaicić tą zabawę, rodzic może budować konstrukcję do odwzorowania dla dziecka. Ważne, aby dobrać klocki odpowiednie dla wieku w celu bezpieczeństwa.

4. Swobodne rysowanie na dużych powierzchniach

Warto przeznaczyć dużą powierzchnię, aby dziecko mogło wykonywać bardziej zaawansowane ruchu i zaangażować całe ciało. Karta A4 może okazać się zdecydowanie za mała. Karton wydaje się idealnym rozwiązaniem. Przyklejony na ścianie da dziecku dużo swobody i jednocześnie pole robocze nie będzie ograniczało jego ruchów. Plusem rysowania w takiej pozycji jest fakt, że podnosząc ręce podczas rysowania, maluch wzmacnia obręcz barkową. Postaraj się wyciągnąć z każdej zabawy jak najwięcej!

5. Zabawa w lustro


Dzieci często nieświadomie odtwarzają ruchy osób z otoczenia. Dobrze jednak samemu inicjować taką formę zabawy! Ma ona dużo wartości dla dziecka. Poza wspólnym spędzaniem czasu rozwija współpracę, naśladownictwo i koordynację wzrokowo-ruchową. Do zabawy można zaangażować całe ciało, ułożenie dłoni lub mimikę twarzy.

6. Rzut do celu


W tej zabawie najważniejsze jest to, aby dziecko rzucało do jakiegoś celu — może nim być kosz na pranie, pudełko na zabawki. Wykorzystajcie kolorowe piłeczki lub inne znajdujące się w domu przedmioty (kulki z papieru, kasztany). To świetnie ćwiczenie na rozwój sprawności manualnej.

7. Układanie puzzli

Idealna zabawa na ćwiczenie koncentracji! Ważne, aby były dostosowane do możliwości rozwojowych dziecka i jego wieku. Tylko wtedy maluch będzie zainteresowany i chętnie ułoży puzzle samodzielnie. W sklepach jest tyle dostępnych wzorów, że na pewno znajdziesz motyw, który spodoba się dziecku. Puzzle rozwijają koordynację wzrokowo-ruchową i percepcję wzrokową, co jest ważne w każdym wieku.

8. Wycinanie 


Wycinanie nożyczkami wspomaga rozwój dłoni i palców oraz wspomaga koordynację oko-ręka. Młodsze dzieci, dopiero rozpoczynające zabawę z nożyczkami mogą ciąć wedle własnego uznania — nie trzymając się kształtów, jednak z biegiem czasu należy zwiększać poziom trudności. Później wycinanie powinno przebiegać po liniach prostych lub łamanych.

9. Nawlekanie koralików


Ta zabawa wymaga od dzieci przede wszystkim cierpliwości, ale ćwiczy również ich koncentrację i precyzję ruchów. Aby zachęcić dziecko do tego typu czynności, można przy okazji własnoręcznie stworzyć naszyjnik, bransoletkę lub ozdobę do pokoju. Zaleca się używanie sznurka z twardą końcówką — szczególnie dla młodszych dzieci. Można posłużyć się starą sznurówką i przy okazji stworzyć piękną biżuterię!

10. Przelewanie płynów z naczynia do naczynia


Gdy dziecko chce zaangażować się w robienie obiadu, to świetna okazja, aby dać mu dwa naczynia i płyn do przelewania! Może z początku będzie to wymagało dużo sprzątania, jednak warto dać dziecku możliwość do rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz ćwiczenia umiejętności pracy zespołowej

Podsumowanie

Jako rodzice jesteśmy w pełni odpowiedzialni za rozwój naszych dzieci. Stwórzmy im odpowiednie warunki, aby mogły uczyć się i bawić jednocześnie. Jest wiele zabaw, które wspierają rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej i przy okazji dostarczają dziecku wiele radości. Róbmy to świadomie, a nasze dzieci będą miały niezapomniane dzieciństwo i przy okazji rozwiną swoje umiejętności w odpowiednim czasie.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz konto?
Log in instead lub Reset hasła