Terapia i ćwiczenia sensoryczne - wszystko co musisz wiedzieć!

person Posted By: Weronika Mileszczyk list In: Porady On: comment Comment: 0

Czy wiesz co to jest terapia integracji sensorycznej? Dowiedz się jakie zalety za sobą niesie! Poznaj aktywności wykorzystywane podczas terapii SI i zacznij je stosować w warunkach domowych. W poniższym artykule znajdziesz informacje, co to jest integracja sensoryczna, na czym polega terapia SI, dla kogo jest przeznaczona i jakie ćwiczenia sensoryczne mogą wspierać prawidłowy rozwój procesów integracji sensorycznej u dzieci!

Co to jest integracja sensoryczna?

Codziennie jesteśmy narażeni na niezliczoną ilość bodźców z każdej strony. Widzimy i dotykamy dużą ilość przedmiotów o różnych kształtach, teksturach i kolorach, czujemy przeróżne zapachy, słyszymy dźwięki o różnych intensywnościach - szepty, muzykę, odgłosy natury, smakujemy potrawy, a także czujemy własne ciało i kierujemy nim, aby wykonywać poszczególne czynności. Do tego wszystkiego potrzebujemy układu sensorycznego, który wykorzystuje przeróżne zmysły. Najczęściej wymieniamy dotyk, słuch, wzrok, smak i węch, a zapominamy o równie ważnych dwóch zmysłach jakimi są zmysł przedsionkowy i proprioceptywny.

Propriocepcja, czyli orientacja ułożenia części własnego ciała, która mamy dzięki receptorom ulokowanym w mięśniach, stawach i ścięgnach. Między innymi dzięki propriocepcji możemy dotknąć palcem czubka nosa mając zamknięte oczy. Z kolei zmysł przedsionkowy, odpowiada za równowagę, czucie własnego ciała w przestrzeni, odpowiednie napięcie mięśniowe, prawidłową postawę ciała, koordynację i wiele, wiele innych. Te dwa zmysły silnie ze sobą współpracują.

Integracja sensoryczna czyli sposób rozumienia przez mózg informacji przekazywanych przez zmysły. Jeśli proces integracji sensorycznej przebiega prawidłowo, możemy poprawnie odbierać i interpretować bodźce zmysłowe. Trafnie oceniamy sytuację w której się znajdujemy i umiemy odpowiednio na nie zareagować. Prawidłowa integracja sensoryczna może nas chronić na przykład przed zatruciem, ponieważ gdy poczujemy, że jedzenie nieświeżo pachnie następuje prawidłowa reakcja czyli - rezygnacja z konsumpcji.

Osoby mające problem z właściwym odbiorem lub relacja na bodźce mają zaburzony rozwój procesów integracji sensorycznej. Nierzadko może znacząco utrudniać im to życie i funkcjonowanie w społeczeństwie.

Jak rozpoznać zaburzenia integracji sensorycznej u swojego dziecka?

Dzieci rodzą się już z zaburzeniami integracji sensorycznej, jednak tak łatwo od razu to zauważyć. Warto znać pewne zachowania, które mogą na to wskazywać. Przed postawieniem własnej diagnozy, warto skontaktować się ze specjalistą. Na poniższe zachowania u małych dzieci, należy zwrócić szczególna uwagę:

 • Nadmierny spokój
 • Nadmierny płacz
 • Problemy ze snem
 • Brak radości z przytulania, brania na ręce
 • Brak tolerancji na ostre światło
 • Nielubienie spacerów
 • Trudności z jedzeniem
 • Niepokój w sytuacji dotykania różnych faktur, np. dotykanie trawy, piasku
 • Unikanie kontaktu wzrokowego
 • Problem z koncentracją, np. zabawka jedną zabawka tylko przez chwilę


W starszym wieku dodatkowo dochodzą inne zachowania, które mogą wskazać na zaburzenia integracji sensorycznej, są to:

 • Trudność z ubieraniem się
 • Brak samodzielności
 • Nieumiejętność utrzymania równowagi
 • Nadpobudliwość
 • Nadwrażliwość emocjonalna
 • Uczucie niepewności na niestabilnym podłożu, np. materacu
 • Lęk przed upadkiem lub wysokością
 • Nielubienie zabiegów higienicznych, tj. obcinanie paznokci, mycie głowy
 • Wrażliwość na metki przy ubraniach
 • Unikanie brudzących zabaw, chęć posiadania czystych dłoni
 • Problem z zaplanowaniem ruchu
 • Długi czas adaptacji w nowych miejscach.

Twoje dziecko ma problem z koordynacją wzrokowo ruchową? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj 10 ćwiczeń wspomagających rozwój!

Na czym polega terapia integracji sensorycznej?

Często nazywana terapią SI. Co się kryje pod tą nazwą? Jest to terapia, która pomaga w pracy nad wypracowaniem nowych, prawidłowych reakcji na przeróżne bodźce. Terapia Si wykorzystuje neuroplastyczność mózgu, co oznacza, że dzięki pewnym działaniom w mózgu powstają nowe połączenia, które umożliwią nam prawidłowe reakcje. Taka terapia zawsze jest dosłownie „szyta na miarę”, czyli dostosowana do indywidualnych potrzeb dziecka. Dostarcza kontrolowanej dawki doznań sensorycznych. Nie w każdym przypadku wygląda tak samo, dodatkowo — nie można jej zaplanować od A do Z. Konieczne jest obserwowanie postępów i dopasowywanie ćwiczeń i aktywności do sytuacji. Celem takiej terapii jest polepszenie jakości życia i ułatwienie funkcjonowania w społeczeństwie.

Na samym początku konieczne jest zdiagnozowanie dziecka pod kątem rozwoju procesów sensorycznych. Polega ono na zbadaniu dziecka oraz przeprowadzeniu wywiadu z rodzicami. Ten pierwszy krok może trwać nawet 2-3 spotkania, jednak dobre zdiagnozowanie to podstawa udanego procesu terapeutycznego. Na kolejnych spotkaniach terapeuta dobiera ćwiczenia i aktywności adekwatne do postawionej diagnozy dziecka oraz jego aktualnej kondycji psychicznej i fizycznej. Zazwyczaj pierwszej efekty terapii można zauważyć po 6-8 tygodniach.

Od jakiego wieku najlepiej zacząć terapię SI?

Dzieci przychodzą na świat z zaburzeniami integracji sensorycznej i niestety ani z tego nie wyrosną, ani same sobie też z tym nie poradzą. Czym starsze jest dziecko, tym bardziej widoczne są trudności z jakimi musi się zmagać. Jednak, nie ma dolnej granicy wieku, od kiedy dziecko może zacząć terapię integracji sensorycznej. Czym wcześniej, tym lepiej. Najczęściej problem ten jest zauważany dopiero u dzieci w wieku 6-7 lat, kiedy pojawią się pierwsze problemy z nauką i odnalezieniem się wśród rówieśników. Warto wiedzieć, że nigdy nie jest za późno aby rozpocząć taką terapię.

Domowe ćwiczenia sensoryczne, wspomagające prawidłową integrację

integracja sensoryczna ćwiczenia

Ćwiczenia integracji sensorycznej pomogą Twojemu dziecku w prawidłowym rozwoju. Źródło: Shutterstock

Domowe ćwiczenia sensoryczne, wspierające integrację sensoryczną są zalecane nie tylko dla dzieci z zaburzeniami odbierania i przetwarzania bodźców. Tak naprawdę są one doskonale dla wszystkich dzieci, ponieważ najczęściej pozwalają ćwiczyć koordynację wzrokowo ruchową oraz rozwijają zdolności manualne. Przy tych aktywnościach wykorzystuje się różnego rodzaju pomoce między innymi huśtawki, trampoliny, maglownice, czy suche baseny z piłeczkami.

Jak wybrać domową huśtawkę do pokoju Twojego malucha? Przeczytaj nasz poradnik!

Pozwala to stymulować rozwój dziecka w domowych warunkach. Najlepiej zaangażować malucha do używania wielu zmysłów jednocześnie. Warto wiedzieć, że wszelkiego rodzaju zabawy ruchowe uczą dziecko świadomości własnego ciała. Dobierając pomoce i zabawy zwróć uwagę na ich różnorodność. Dobrze, gdy mają różne kolory i teksturę, aby zapoznawać dziecko z odmiennymi bodźcami.

Comments

No comment at this time!

Leave your comment

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz konto?
Log in instead lub Reset hasła